رای به سایت :
526
محبوب
حوزه 230 ناصرین
ناحیه مقاومت بسیج سلمان فارسی
پنجشنبه 02 خرداد 1398 -
 تثبیت ایران هسته‌ای با ایستادگی ملت
تثبیت ایران هسته‌ای با ایستادگی ملت

12 سال مذاکره هسته‌ای ایران با غرب ‌در وین با دستیابی به یک برنامه جامع مشترک تمام شد، برنامه‌ای که بر اساس آن، امریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل متعهد شدند همه تحریم‌های هسته‌ای ایران را لغو کنند و ایران نیز...
calendar
تاریخ : 1394/04/24 - 10:06
source
منبع : روزنامه جوان
2
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش خبرنگار قسم حوزه230 ناصرین:
12سال مذاکره هسته‌ای ایران با غرب ‌در وین با دستیابی به یک برنامه جامع مشترک تمام شد، برنامه‌ای که  بر اساس آن، امریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل متعهد شدند همه تحریم‌های هسته‌ای ایران را لغو کنند و ایران نیز تعهد کرد. دامنه برنامه هسته‌ای خود را در طول یک دوره زمانی مشخص، به شکلی محدود‌تر دنبال کند. این برنامه باید برای اجرایی‌شدن، به تأیید نهادهای قانونی ایران  و 1+5 برسد. طبق این برنامه مشترک، ایران اولین کشوری است که برنامه غنی‌سازی‌اش را پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان، به رغم شش قطعنامه متوالی این شورا،‌ در قالب یک برنامه بین‌المللی به صورت مکتوب می‌پذیرند. 
 به گزارش «جوان»، ایران و 1+5 پس از دو مرتبه تمدید توافق سال 1392 ژنو و چهار مرتبه تمدید مذاکرات در وین، ظهر دیروز با صدور یک بیانیه مشترک، دستیابی به مصالحه هسته‌ای ‌را اعلام کردند. مصالحه به دست آمده بر سر یک سند 159 صفحه‌ای با عنوان «برنامه جامع اقدام مشترک(JCPA)«در 37 بند و پنج ضمیمه است که در آن، نحوه لغو تحریم‌های شورای امنیت، سرنوشت تحریم‌های اروپا، سرنوشت تحریم امریکا (کنگره و دولت)، محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران شامل غنی‌‌سازی 5 درصد و 20 درصد، تحقیق و توسعه، تعداد سانتریفیوژ‌ها، نحوه و دامنه بازرسی‌ها و ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای (PMD)  مشخص شده است. 
ایران در مقدمه برنامه جامع اقدام مشترک متعهد شده که برنامه هسته‌ای‌‌اش «منحصراً صلح‌آمیز» بوده و تحت هیچ شرایطی به دنبال توسعه یا دستیابی به هیچ گونه سلاح هسته‌ای نخواهد بود. در مقابل 1+5 نیز متعهد شده که اجرای برنامه  جامع منجر به «تغییر اساسی در برخورد» آنها با مسئله هسته‌ای ایران شود. در مقدمه‌ این برنامه آمده است: «برنامه جامع اقدام مشترک باعث برداشته شدن جامع همه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل و همچنین تحریم‌های چندجانبه و ملی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران از جمله گام‌هایی درباره دسترسی به حوزه‌های تجاری، فناوری، مالی و انرژی خواهد شد.» در بند چهار مقدمه کلیات برنامه جامع اقدام مشترک تصریح شده که اجرای موفقیت این برنامه باعث خواهد شد که ایران به طور کامل از حق انرژی هسته‌ای بر اساس NPT برخوردار شده و در نهایت «با برنامه هسته‌ای ایران به مانند هریک از دولت‌های غیر دارنده سلاح هسته‌ای طرف ان‌پی‌تی برخورد شود.»
 
   این پایان مذاکرات نیست 
محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در پایان مذاکرات هسته‌ای در اظهار‌نظری گفت که این توافق یک سقف نیست بلکه یک پایه محکم است که باید شروع کنیم کارها را روی آن بنا کنیم. ظریف همچنین در کنفرانس خبری با خبرنگاران گفت که توکل به خدا باعث ایستادگی در برابر شش کشور بوده است. او ضمن قدردانی از حمایت‌های رهبری گفت که امروز برای اولین‌بار شورای امنیت برنامه غنی‌سازی یک  کشور‌ را تأیید کرده است. ظریف گفت که برنامه ما متوقف نشده و تحریم‌ها برداشته می‌شوند. برخی محدودیت‌ها باقی خواهند ماند که این نیز یک فرصت است. محمد‌جواد ظریف وزیر خارجه ایران و فدریکو موگرینی مسئول سیاست خارجی اروپا دیروز در پایان مذاکرات هسته‌ای وین، دستیابی به برنامه جامع اقدام مشترک را یک توافق تاریخی نامیدند و تأکید کردند که تصمیمات تاریخ‌ساز هرگز آسان نیستند: «ما، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امنیتی و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، همراه با وزرای امور خارجه جمهوری خلق چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلیس و ایالات متحده امریکا، پس از ماه‌ها کار فشرده در سطوح و اشکال مختلف، در اینجا در وین گرد هم آمدیم تا متن «برنامه جامع اقدام مشترک» را بر مبنای مؤلفه‌های اساسی که در تاریخ 13 فروردین ماه در لوزان سوئیس مورد موافقت واقع گردید، مذاکره کنیم.» در بخش دیگری از این بیانیه مشترک آمده است: «‌گروه 1+5 و جمهوری اسلامی ایران از این «برنامه جامع اقدام مشترک» تاریخی که ماهیت منحصرا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران را تضمین کرده و نشانگر تغییر بنیادین در رویکرد آنها نسبت به این موضوع می‌باشد، استقبال می‌کنند. آنها انتظار دارند که اجرای کامل این برجام نقشی مثبت در صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی ایفا نماید. ایران مجدداً تأکید می‌نمایدکه تحت هیچ شرایطی در پی سلاح‌های هسته‌ای، ساخت یا تحصیل آنها نخواهد بود.» ظریف و موگرینی گفتند: «برجام دربرگیرنده برنامه بلندمدت ایران مشتمل بر محدودیت‌های توافق شده در مورد برنامه هسته‌ای ایران بوده و لغو جامع همه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز تحریم‌های چندجانبه و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران، شامل گام‌هایی برای دسترسی در زمینه‌های تجارت، فناوری، تأمین مالی و انرژی است.» در بیانیه مشترک ایران و 1+5، تأکید شده : «تنها یک توافق نیست، بلکه یک توافق خوب است. توافقی خوب برای همه طرف‌ها و برای کل جامعه بین‌الملل.» ایران و 1+5 می‌گویند که این پایان مذاکرات ماست اما پایان کار مشترک ما نیست. ما همچنان این وظیفه خطیر را مشترکاً دنبال خواهیم نمود و از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که از اجرای این تلاش تاریخی حمایت کند.» درمتن توافق جامع مشترک نیز بر ادامه نشست‌های مشترک ایران و 1+5 تأکید و گفته شده که وزرای ایران و 1+5 برای بررسی اجرای برنامه مشترک، هر دو سال یک بار و در صورت لزوم، در فاصله‌های زمانی کوتاه‌تر نشست برگزار کنند. 
 
  حفظ تحریم‌های حقوق بشری و خاورمیانه‌ای
باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا با فاصله‌ای کوتاه پس از صدور بیانیه مشترک ایران و 1+5 در یک سخنرانی گفت که توافق به دست آمده با ایران، بر اساس سنت رهبری امریکا در جهان است. اوباما مدعی شد که این توافق راه‌های دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را می‌بندد و ایران نمی‌تواند پلوتونیوم لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای تولید کند: «دنیا امن‌تر می‌شود.» رئیس جمهور امریکا مدعی شده که قبل از توافق، ایران مواد هسته‌ای لازم برای ساختن 10 بمب هسته‌ای داشت ولی بعد از این توافق دیگر چنین امکانی نخواهد داشت. اوباما گفت که بر اساس توافق تمام چرخه سوخت ایران تحت نظارت خواهد بود و در مورد دسترسی‌ها نیز مدعی دسترسی بر اساس «هر زمان و هرجا» شد: «بازرسان قادر به بازرسی از هر سایت مشکوک ایران خواهند بود. آژانس به هر مکان مورد نیاز در هر زمان لازم دسترسی خواهد داشت.» وی خطاب به کنگره گفت: این توافق امنیت ملی ما را تأمین می‌کند. من هر قانون و مصوبه‌ای را که مانع از اجرای این توافق شود وتو خواهم کرد. رئیس‌جمهور امریکا گفت که دستیابی به توافق احتمال جنگ را در خاورمیانه کاهش داده است ولی بار دیگر ایران را تلویحاً تهدید نظامی کرد و گفت: « ایران هرجا که تخطی کند گزینه‌هایی که اکنون من در اختیار دارم، در اختیار دیگر رؤسای جمهوری امریکا نیز خواهد بود.» وی افزود: «این غیر‌مسئولانه بود که به توافق با کشوری پشت می‌کردیم که 25 سال است دشمن قسم خورده ماست.» رئیس‌جمهور امریکا با شبیه‌سازی ایران و شوروی سابق، مدعی شد که امریکا حتی با دوستان خودش هم نمی‌توانست به چنین توافقی دست پیدا کند. اوباما گفت چند تحریم‌ به صورت مرحله‌ای لغو خواهد شدولی تاکید کرد: «ما همچنان تحریم‌ها را به خاطر نقض حقوق بشر و سیاست‌های ایران در خاورمیانه حفظ می‌کنیم.»
وزیر امور خارجه امریکا نیز پس از قرائت بیانیه مشترک دستیابی به توافق هسته‌ای به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد و گفت که بدون توافق هسته‌ای به دست آمده، ایران می‌تواند ظرف یک روز ظرفیت غنی‌سازی خود را دو برابر کند. کری تصریح کرد: در صورتی که ایران به تعهدات خود عمل نکند، تحریم‌ها را باز می‌گردانیم. وزیر امور خارجه امریکا گفت: توافق هسته‌ای با ایران ما را یک گام از برخورد دور کرد. این توافق خوبی بود که ما در پی آن بودیم. 
وی درباره سطح مجاز غنی‌سازی اورانیوم در ایران بر اساس توافق گفت: این سطح از غنی‌سازی اورانیوم برای استفاده‌های صلح‌آمیز کافی است. وزیر خارجه امریکا در ادامه افزود: ایران با توقف فعالیت دستگاه‌های سانتریفیوژ پیشرفته موافقت کرده است. وی افزود: ایران همچنین فعالیت هسته‌ای را در تأسیسات فردو متوقف خواهد کرد. به گفته وی، بازرسان می‌توانند از بخش‌های مختلف هسته‌ای از معادن اورانیوم گرفته تا مراکز هسته‌ای بازرسی کنند. جان کری گفت: ‌سیاست‌ «تحریم تا تسلیم» برای ایران جواب نداد. وی گفت: وقتی ایران به تعهدات خود عمل کند تحریم‌های این کشور به تدریج لغو می‌شود. وی ادامه داد: این توافق سرآغاز تعامل بین ایران و جامعه بین‌المللی خواهد بود. وی ظریف را، مذاکره‌کننده‌ای سخت و میهن‌دوست و مورد احترام خواند و گفت: حتی وقتی کار سخت می‌شد آخر جلسات را با لبخند ترک می‌کردیم.  کری پیش از ترک وین هم در گفت‌‌‌وگو با 
ای بی‌سی‌نیوز گفت: اگر توافق نمی‌کردیم چین و روسیه و دیگران با ایران تجارت می‌کردند و آنگاه تحریم‌ها فرو می‌پاشید. 
 
   قطعنامه شورای امنیت تا چند روز دیگر
رئیس‌جمهور امریکا در سخنرانی خود گفته که بعضی از تعهدات ایران طبق توافق تا 25سال ادامه خواهد داشت. وزیر خارجه فرانسه گفته که توافق صورت گرفته در وین دست‌کم تا ۱۰ سال مستحکم و پایدار است. وی همچنین اعلام کرد: با وجود مواضع فرانسه در مذاکرات هسته‌ای ایران امید است شرکت‌های فرانسوی سهم عادلانه‌ای در بازارهای ایران کسب کنند. فابیوس همچنین افزود: کشورهای غربی به شدت درخصوص نحوه استفاده ایران از منابع مالی عودت داده شده پس از تحریم‌ها پیگیری خواهند کرد.  وی گفت: شورای امنیت ظرف چند روز آینده با صدور قطعنامه‌ای توافق هسته‌ای غرب با ایران را تأیید و قطعنامه‌ای در این خصوص صادر می‌کند. روزنامه فرانسوی لوموند نیز به نقل از فابیوس اعلام کرد که سفر وی به ایران بسیار محتمل است.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 4259


tags
   ایران        هسته ای        12سال        حوزه230 ناصرین        ناحیه سلمان فارسی    

مطالب مرتبط