رای به سایت :
526
محبوب
حوزه 230 ناصرین
ناحیه مقاومت بسیج سلمان فارسی
دوشنبه 06 خرداد 1398 -
نامه‌های دوستانه و رفتارهای خصمانه اوباما مقابل ایران انقلابی
نامه‌های دوستانه و رفتارهای خصمانه اوباما مقابل ایران انقلابی

«نامه‌ای تازه از اوباما به رهبر انقلاب...» این خبری بود که چند روز قبل یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی آن را منتشر کرد
calendar
تاریخ : 1394/04/11 - 02:10
source
منبع : روزنامه جوان
1
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش خبرنگار قسم حوزه230 ناصرین:

«نامه‌ای تازه از اوباما به رهبر انقلاب...» این خبری بود که چند روز قبل یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی آن را منتشر کرد؛ موضوعی که البته نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری خود آن‌را تکذیب کرد و روز دوشنبه نیز یک مقام ارشد دولت امریکا به صورت ضمنی گزارش‌ها در خصوص ارسال نامه توسط باراک اوباما برای رهبر جمهوری اسلامی را رد کرد.
فارغ از اینکه این نامه یا پیام وجود خارجی داشته باشد یا نه این واقعیت اکنون برای ‌ سران کاخ سفید به اثبات رسیده است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور باثبات و امنیت‌ساز در منطقه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و آنها راهی جز تن دادن به این اقتدار ندارند و مجبورند در معادلات بین‌المللی جایگاه ایران را مورد توجه قرار دهند.
در زمان جنگ عراق که امریکایی‌ها با موجی فزاینده از جنگ‌های داخلی در این کشور روبه‌رو شده بودند و به خاطر این افتضاح مورد شماتت رسانه‌ها و افکار عمومی قرار گرفته بودند، ارسال یک نامه از سوی ایالات متحده به مقامات ایرانی و استمداد از کشورمان برای حل بحران عراق، باعث شد که سفیر ایران در عراق به عنوان نماینده جمهوری اسلامی نخستین دور از مذاکرات با مقامات امریکایی را آغاز کند و راهکارهای بازگشت آرامش به عراق را در اختیار جنگ‌سالاران امریکایی‌قرار دهد. این اتفاق پس از حمله تروریست‌های داعش به عراق نیز تکرار شد و گفته می‌شد که امریکایی‌ها طی چندین نامه از ایران دعوت کرده بودند که برای مقابله با موج افراط‌گرایی به ائتلاف ضد داعش بپیوندد اما جمهوری اسلامی به دلیل آنکه عزم کشورهای غربی و به ویژه امریکایی‌ها را در این خصوص غیرجدی می‌دید، حاضر به پذیرش این درخواست‌ها نشد و ترجیح داد به گونه‌ای دیگر به کمک مردم و دولت عراق بشتابد. حرکتی که ثمرش بسیار بیشتر از ادعاهای غربی در خصوص ائتلاف ضد داعش بود.

   درک امریکایی‌ها از برد کلامی‌رهبر انقلاب
تمامی این وقایع در حالی است که امریکایی‌ها به خوبی از محبوبیت رهبر انقلاب و برد کلامی ایشان در داخل کشور مطلع هستند و می‌دانند که جلب نظر رهبر دینی و سیاسی در ایران می‌تواند بسیاری از معادلات را تغییر دهد؛ درکی که با روی کار آمدن باراک اوباما و دموکرات‌ها در سال ۲۰۰۸ به آن دست یافتند و همین موضوع باعث شد که باراک اوباما برخلاف سایر رؤسای جمهور امریکا به سمت سخن گفتن با رهبر انقلاب پیش برود. به عنوان نمونه پس از چندین دور شکست خوردن مذاکرات بر سر موضوع هسته‌ای ایران، بار دیگر مقامات امریکایی نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب نوشتند و از ایشان خواستند تا اجازه دهند که این مذاکرات بار دیگر شکل بگیرد.
این واقعیتی بود که خود مقام معظم رهبری نیز در جریان دیدار اخیرشان با مسئولان نظام آن را مورد تأکید قرار دادند و عنوان کردند: «متقاضی این مذاکرات امریکایی‌ها بودند. مربوط به زمان دولت دهم هم هست. قبل از آمدن این دولت این مذاکرات شروع شد. آنها درخواست کردند، واسطه‌ای قرار دادند و یکی از محترمین منطقه، آمد اینجا با من ملاقات کرد، گفت که رئیس‌جمهور امریکا با او تماس گرفته و از او خواهش کرده و گفته است که ما می‌خواهیم مسئله‌ هسته‌ای را با ایران حل‌وفصل کنیم و تحریم‌ها را هم می‌خواهیم برداریم.
دو نکته اساسی در حرف او وجود داشت: یکی اینکه گفت ما ایران را به‌عنوان یک قدرت هسته‌ای خواهیم شناخت؛ دوم اینکه گفت ما تحریم‌ها را در ظرف شش‌ماه به‌تدریج برمی‌داریم. بیایید بنشینید مذاکره کنید، این کار انجام بگیرد. من به آن واسطه‌ محترم گفتم که ما به امریکایی‌ها اطمینانی نداریم، به حرف اینها اطمینانی نیست. گفت حالا امتحان کنید؛ گفتیم خیلی خب، این دفعه هم امتحان می‌کنیم. مذاکرات این‌جوری شروع شد.»

   سابقه نامه‌های امریکا به رهبر انقلاب
در همین خصوص گفته می‌شود که باراک اوباما در اواخر سال ۸۷ و چند ماه پس از به دست گرفتن قدرت در ایالات متحده نامه‌ای را به رهبر انقلاب می‌نویسد؛ نامه‌ای که بازتابی در میان رسانه‌ها نداشت و حتی برخی افراد نیز به دنبال تکذیب آن رفتند اما مقام معظم رهبری در سخنان نوروزی خود در سال ۸۸ در مشهد مقدس، خبر از دریافت این نامه دادند و در پاسخ به آن عنوان کردند که امریکا به سمت اعتمادزدایی می‌رود نه اعتمادزایی.
همین واکنش عمومی مقام معظم رهبری به نامه باراک اوباما باعث شد که وی بار دیگر دست به قلم شود و در اردیبهشت سال ۸۸ و پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نامه دیگری به مقام معظم رهبری بنویسد، بلکه بتواند پس از ۳۱ سال، از لابه‌لای این همه خصومت راهی به سمت دنیای ایران بگشاید؛ ایرانی که هر روز بر تأثیرگذاری‌اش در منطقه افزوده می‌شد و امریکایی‌ها خوب این موضوع را درک کرده بودند که برای کنترل این روند که در ادامه منجر به شکل‌گیری بیداری اسلامی شد، باید ایران را پای میز مذاکره بکشانند. در همان زمان یکی از سایت‌ها در خصوص این نامه نوشت که هرچند هنوز مفاد و جزئیات نامه اوباما پخش نشده است، ‌ولی برپایه برخی شواهد، حدس زده می‌شود که رئیس‌جمهوری امریکا خواهان باز شدن راهی برای آغاز مذاکرات ایران و امریکاست. این سایت البته خبر داد که «رهبر انقلاب، همان هنگام پاسخ‌ نامه اوباما را همراه با استدلال‌هایی فرستادند.»
اوایل شهریور ۱۳۸۸ وب‌سایت تابناک بار دیگر گزارش داد که باراک اوباما نامه دیگری برای مقام معظم رهبری فرستاده است.
واشنگتن‌تایمز هم خبر داد که اوباما در آن نامه خواهان همکاری بهتر دو کشور شده بود. حدود دو ماه بعد از این نامه مقام معظم رهبری دوباره اشاره‌ای به نامه‌های باراک اوباما کرد. ایشان در سخنانی فرمودند: همین رئیس‌جمهور جدید امریکا، حرف‌های قشنگی زد؛ به ما هم مکرراً پیغام داد؛ شفاهی، کتبی، که بیایید صفحه را عوض کنیم، بیایید وضع تازه‌ای درست کنیم، بیایید در حل مشکلات عالم با همدیگر همکاری کنیم؛ تا این حد! ما هم گفتیم پیش‌داوری نکنیم؛ ما به عمل نگاه می‌کنیم. گفتند، می‌خواهیم تغییر ایجاد کنیم. گفتیم خوب، ببینیم تغییر را.
این روند نامه‌نگاری‌های مداوم باعث شد که در ۲۵ بهمن سال گذشته روزنامه وال‌استریت ژورنال از ارسال نامه‌ای از سوی مقام معظم رهبری، به باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا خبر بدهد. وال‌استریت ژورنال از یک دیپلمات ایرانی نقل کرده بود که این نامه در پاسخ به نامه‌ای است که باراک اوباما در ماه اکتبر به ایشان نوشته بود و در آن در مورد امکان همکاری امریکا و ایران در جنگ با داعش در صورت حصول توافق هسته‌ای میان دو کشور صحبت کرده بود. این دیپلمات گفته بود که نامه رهبر ایران «محترمانه» بوده اما هیچ‌گونه تعهد و قولی در بر نداشته است. اگرچه پس از این ادعای وال‌استریت ژورنال، وزارت خارجه و سخنگوی این وزارتخانه به صورت جداگانه این اخبار را تکذیب کردند.

   قلم‌فرسایی بازی با افکار عمومی
تمامی این‌ها در حالی است که این روند نامه‌نگاری باراک اوباما نتوانست باعث تغییری در رویکرد دو کشور نسبت به یکدیگر شود. دلیل آن نیز بسیار مشخص بود چراکه امریکا در کنار تمام این روندهای نمایشی برای مذاکره، از سوی دیگر بارها زبان به تهدید نظامی گشوده بود و در کنار آن هم هر روز بر دامنه تحریم‌های سنگین خود که مستقیماً اقتصاد مردم ایران را هدف گرفته بود، پافشاری می‌کرد. همین رویکردهای دوگانه و عدم‌تغییر در روند رفتاری ایالات متحده بود که باعث شد تمام قلم‌فرسایی‌های آنان بی‌نتیجه باقی بماند و جمهوری اسلامی همچنان به امریکا بی‌اعتماد باشد. البته اخیراً نیز پس از همین پیشنهاد مذاکره بود که مقام معظم رهبری واکنشی صریح به آن نشان دادند و با عنوان کردن اینکه «من دیپلمات نیستم بلکه یک انقلابی هستم و سخنان خود را صریح می‌گویم» عملاً آب پاکی را روی دستان امریکایی‌ها ریختند و سخن از عدم‌تغییر رویکرد و ادامه روند قبلی حرکت انقلاب به میان آوردند. این در حالی است که ایالات متحده با اتخاذ سیاست نامه‌نگاری با ایران و انتشار اخبار در این حوزه، عملاً می‌کوشد ضمن تأثیرگذاری بر افکار عمومی، خود را کشوری حامی صلح و طالب برقراری ارتباط معرفی و در مقابل جمهوری اسلامی را کشوری مخالف این روند در جهان مطرح کند.

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 4259


tags
   نامه        صمیمانه        اوباما        حوزه230 ناصرین        ناحیه سلمان فارسی    

مطالب مرتبط