رای به سایت :
2061
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج سلمان فارسی
سه شنبه 28 اسفند 1397 -
مصاحبه با استاد میرخانی انجام شد
مصاحبه با استاد میرخانی انجام شد

همزمان با اربعین حسینی به همّت مجمع الذاکرین سلمان فارسی مصاحبه با پیرغلام اهل بیت(ع)حاج سیدموسی میرخانی انجام شد.
calendar
تاریخ : 1397/08/07 - 00:48
31
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از ناحیه مقاومت بسیج سلمان فارسی، مصاحبه ی مدیرمجمع الذاکرین سلمان فارسی(حاج آقای شکروی) با سلاله السادات حاج آقای میرخانی به شرح ذیل است:

  • لطفاً خلاصه ای از بیوگرافی خود را بیان فرمائید.

+اینجانب سیّد موسی میرخانی فرزند مرحوم حجه الاسلام  سیّد عبدالمهدی میرخانی ،متولّد 1338در تهران می باشم. درسال 1355 موفّق به دریافت دیپلم ادبی شدم و در ادامه در مدرسه ی ملاّ محمّدجعفر در خدمت مرحوم آیه ا... مجتهدی دروس حوزی را تا اتمام سطح یک به پایان رساندم.

و بواسطه ی علاقه ی وافربه دستگاه اباعبدا...(ع)ورود به مجالس و محافل حسینی داشته وتاکنون حدود 40 سال در کسوت مدّاحی انجام وظیفه نموده ام.

  •  اساتیدی که مرشد و راهنمای شما بوده اند چه کسانی هستند؟

+ بعد از مرحوم والد اساتیدی همچون: مرحوم مرشد اسماعیل،مرحوم سیّدمصطفی هاشمی دانا،مرحوم علّامه،مرحوم نادعلی کربلائی و مرحوم حاج احمدصالح...

 

  • خلاصه ای از آداب مدّاحی را بیان فرمائید.

+ از اهمّ آداب مدّاحی حفظ ظاهر بنا بر شئونات نوکری دستگاه سیدالشهدا(ع)،کسب تقوا و اخلاص،استفاده از استاد جهت آشنائی به فنون مدّاحی از قبیل شناخت قالبهای شعری و تسلط بر انواع سبکها و مقاتل ... است.

یک مدّاح باید تسلّط کامل نسبت به قرائت قرآن مجید و در حدّ امکان تسلّط بر مفاهیم قرآنی ، نهج البلاغه ، احادیث و روایات داشته باشد.

 

  •  متاسفانه امروزه آفات و آسیبهائی در امر نغمه سرائی اهل بیت (ع)در انواع مجالس و محافل  وجود دارد نظرتان در این باب چیست؟

+  درحال حاضرکه دستگاه تبلیغات دشمن می کوشد با بزرگ نمائی این آسیبها وجهه ی  شیعیان را تخریب کند برماست که از انواع انحرافات فاصله گرفته و راه اصیل و سنّتی را ادامه داده و فرمایشات مراجع عظام و بالاخص مقام معظّم رهبری را نصب العین خود قرار دهیم.

 

  • توصیه ی شما به مجامع مدّاحی کدام است؟

+ لازم است جوامع مدّاحی و ستایشگران اهل بیت(ع) از سیره ی قُدَما  و مفاخر خود الگوبرداری کرده و از نخبگان و پیشکسوتان جامعه ی مدّاح استفاده ی بهینه کنند.و این طور نباشد که به افراد ی که فاقد تجربه و سوابق علمی و ادبی و فاقدمحفوظات مؤثرند میدان داده شود.

نتیجه ی این امر این است که متاسفانه افراد نخبه و زحمت کشیده به مرور از جوامع مدّاحی طرد و از یادها فراموش شده و این خانه نشینی ها بطور حتم مرضیّ رضای الهی و دستگاه ابا عبدا...(ع) نیست...

 

  • استاد توصیه ی شما به مدّاحان جوان و افرادی که تصمیم دارند در سِلک ذاکری درآیند چیست؟

+ استفاده از اساتید استاد دیده و زحمت کشیده، با وضو بودن هنگام مدیحه و مرثیه سرائی،استفاده از اشعار پرمحتوا و روضه های صحیح،عدم تعیین مبلغ و نرخ در دستگاه اهل بیت(ع)،حفظ ادب وحیا، احترام به پیشکسوتان،دوری و پرهیز از مبتذل خوانی که توهین آشکار به مقام شامخ اهل بیت (ع)است و...

 

  •  در پایان اگر پیشنهاد خاصّ و یا مطلب ناگفته ای دارید بیان فرمایید.

+ البتّه حقیر کوچکتر از آن هستم که بیش از این بگویم امّا پیشنهاد می کنم ارگانهای مذهبی و سیاسی جهت ساماندهی جایگاه مهمّ منبر و مدّاحی، تحت لوای مقام عظمای ولایت تلاش مضاعف کنند.

نکته ی دیگر آن است که رسانه ملّی(صدا وسیما)با وسواس بیشتری مجالس و محافل را رصد کند.و کیفیّت مجالس حسینی را فدای کمیّت نکند.و از افرادی که انقلاب و رهبری را قبول ندارند و به جهت فنّی و علمی هم  فاقد جایگاهی هستند؛استفاده نکند.

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 1312


tags
   سایر محتوا قسم        سایر محتوا قسم        مصاحبه قسم        ناحیه مقاومت بسیج سلمان فارسی        منطقه 11        محله منیریه        مجمع الذاکرین        سلمان فارسی                                    

مطالب مرتبط